Anasayfa  
 www.celikguru.com  
Home    Print    Bookmark
Anasayfa
Çelikgürü Köyü
Köyümüz
Geleneklerimiz
Köyümüzün İlkleri
Ziyaretçi Defteri
Forum
Canlı Yayın
Foto Galeri
Videolar
Arama
Haberler
Şive ve Yerel Ağız
Duyurular
Cemiyet Takvimi
Cemiyet Daveti
Dünyaya Gelenler
Vefat Edenler
Hatim Grubu
Son Dakika

ÇOCUĞUN OKULDAKİ BAŞARISI İÇİN ANNE BABALAR NELER YAPABİLİR Yazdır E-posta
Pazartesi, 22 Kasım 2010

          ÇOCUĞUN OKULDAKİ BAŞARISI İÇİN ANNE VE BABALAR NELER             YAPABİLİR?

     Kişinin eğitim süreci aile, çevre, okul olmak üzere farklı ortamlarda gelişir.Burada ki en önemli etken hiç kuşkusuz aileye aittir.Bilişsel gelişim dediğimiz anlama, kavrama ,bilgi transferi gibi eğitimi ise okul üzerine almaktadır.Öğretmen okulda bu eğitimi veren lider pozisyonundadır.Ancak öğretmen bu görevi tek başına üstlenmeye itilirse yani veli bu eğitimde üzerine düşen görevi yerine getirmezse çocuğun eğitimi noksan kalabilir.Mesela bir futbol takımı düşünelim yönetim takımın başına dünyanın bir numaralı teknik direktörünü getirmiş olsun.Ancak onun emirlerini yerine getirecek futbolcu ve yönetim yoksa takımı şampiyon yapmasını beklemek ancak hayal olur.Nitekim bunun örneklerini ülkemiz futbol takımlarında görmemiz mümkün.Eğitimde bir takım çalışmasıdır.Bu bağlamda öğretmende velide okul yönetimi de üzerine düşen görevi yerine getirmekle mükelleftir.Ancak bu vazife sadece öğretmenin omuzlarına atılırsa hakiki manada eğitimin beklenmesi yersiz olur.Maalesef ülkemiz de veliler çocuk eğitiminde genel olarak üzerine düşen vazifenin pek farkında değiller. Sadece yemeğini içeceğini vermekle yani çocuk büyütmekle(bir nevi ağaç yetiştirir gibi)çocuk yetiştirdiklerini zannetmektedirler. Beni rahatsız etmesinde ne yaparsa yapsın düşüncesiyle çocuklarını televizyon önüne bırakan eline ekmeği verip sokağa gönderen ebeveyn profili azımsanmayacak kadar çoktur.Hal böyle olunca çocuğu ailemi yetiştiriyor televizyon mu sokak mı? Okul eğitimine gelindiğinde eti senin kemiği benim düşüncesi velilerimizde hâkim . Bu da ben bu işten anlamam sen ne yaparsan yap anlamı taşıyan, bütün yükü öğretmenin üzerine atan yanlış bir cümledir.Bu yazım da öğretmen olarak velilerden beklediğim iki davranış üzerinde durmak istiyorum. Bunlardan birincisi velinin; öğretmen öğrenci ilişkilerine katkısı nasıl olmalı , ikincisi  velinin dolaylı olarak çocuğun okul eğitimine katkısı nasıl olmalı?

ANNE BABANIN ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ İLİŞKİLERİNE KATKISI

 Okul eğitiminde öğretmen öğrenci ilişkilerinin sıhati eğitimi etkileyen önemli bir unsurdur.Öğrenci öğretmenine bağlanır onu severse öğretmenin anlatacaklarına daha fazla itibar eder öğretmenin sözlerine daha çok kıymet verir.Öğretmen de öğrencisine bağlanır onu severse daha fazla bir şeyler öğretmek için çabalar.Bu ilişkinin oluşmasında veli şunları yapabilir;

Ø  Çocuğunuz okula yeni başlayacaksa öğretmenlerin seminer döneminde (Eylül ayının ilk iki haftası)öğretmeninde randevu alarak çocuğunuzu öğretmeniyle tanıştırın. Bu sayede çocuk, okulun açıldığı ilk günlerde sıkıntı çekmeden okula adapte olur.Bu davranışınızla hem öğretmenin hem çocuğunuzun işini kolaylaştırmış olursunuz. 

Ø  Özel günlerde çocuğunuzun öğretmenini arayıp tebrikte bulunmasını teşvik edin. Bununla öğretmen öğrenci arasında ki bağı hem sıcaklaştırmış hem arttırmış olursunuz. 

Ø  Çocuğunuzu öğretmeniyle korkutmayın. Buna çevremizde çokça rastlamaktayız. Çocuğuna söz geçirmekte aciz kalan velilerden bu sözleri çokça duyuyoruz.Bu sayede veli belki çocuğuna söz geçirme hususunda rahatlamaktadır.Ancak bu davranışla çocuğun öğretmeninden korkmasına dolayısıyla çocuğun öğretmenden soğumasına neden olursunuz.Bu da eğitimi olumsuz etkileyen çok büyük bir unsurdur. 

Ø  Öğretmeninizden memnun olduğunuzu öğretmenin kendisine hissettirin.Bu öğretmenin şevkini arttırır.Dolayısıyla daha fazla performans göstermesine ve çocuğunuzla daha fazla ilgilenmesine neden olur.Öğretmende kusur aramak ve ona bunu sürekli söylemek öğretmenin şevkinin kırar.Derse isteksiz girmesine neden olur.Bu da öğrenci başarısını olumsuz etkiler. 

Ø  Kendinize göre öğretmende gördüğünüz kusurlar varsa bunu çocuğunuzun yanında söylemeyin. Bu davranışlar çocuğun öğretmenine olan hüsnü zannını kırar. Öğretmen de gördüğünüz güzellikleri ise çocuğunuz yanında konuşmanız çocuğun öğretmenine karşı olan güvenini ve sevgisini arttırır. 

Ø  Öğretmenin aldığı kararları uygulamasında ona yardımcı olun. Ona bu konularda destek olabileceğinizi hissettirin. Mesela öğretmen sınıfını teknolojik ürünlerle donatma kararı aldıysa ve sizden maddi destek beklerse üç kuruşun hesabını yapmayın. Sizin ilgisizliğiniz öğretmeni de ilgisizliğe itebilir. Bu tür problemlerle de çokça karşılaşabiliyoruz. Bu tür kararların çocuğunuzun menfaatine olduğunu unutmayın. 

Ø  İlgisiz veli profili çizmeyin. Bunun için ara sıra öğretmeniyle görüşüp çocuğunuzundurumunu sorun. Neler yapabileceğiniz konusunda öğretmenden yardım talep edin. Sizin ilginiz öğretmeninde çocuğunuza olan ilgisini etkiler. 

Ø  Öğretmeninizi evinize davet ederek çocuğunuzun çalışma ortamı hakkında ondan bilgi alabilirsiniz. Ancak bunda ısrarcı olmayın. Çünkü her öğretmen veli ziyareti yapmak istemeyebilir.

ANNE BABANIN DOLAYLI OLARAK ÇOCUĞUN OKUL EĞİTİMİNE KATKISI

Her dersin kendine göre bir öğretim tekniği vardır. Eğer veli bu yöntemleri pek bilmiyor, konulara da pek hâkim değilse bizzat derslerine yardımcı olmasını öğretmen olarak pek tavsiye etmiyorum. Çünkü veli başka öğretmen başka öğretmeye kalkarsa çocukta bir bocalama yaşanıyor. Onun için velinin dersler konusundaki eğitimi o konuda profösyönel olan öğretmene bırakmasını veya eksik olduğu konularda öğretmenden yardım alarak çocuğuna yardımcı olması gerektiğini önemsiyorum. Çocuğun okuldaki başarısına veli dolaylı olarak aşağıda belirteceğim hususlarda yardımcı olabilir:

Ø  “Çocuğunuzun ödevlerini yapmayın. Yapmasına yardımcı olun. Nasıl yapması konusunda ona yol gösterin”Ödevler çocukların öğrendiklerini tekrar etmesi, öğrendiklerini unutmaması ve en önemlisi sorumluluk duygusunu kazandırmak için verilir. Çocuğunuzun ödevlerini yapmanızda çok büyük zararlar vardır. Bu davranışınızla çocuğunuzu yalancılığa alıştırdığınızı unutmayın. İyi bir öğretmen öğrencisinin neler yapabileceğini iyi bilir. Öğrenciye ödevin kim tarafından yapıldığı sorulduğunda ben yaptım yalanını söyleyecektir. Ayrıca sorumluluk almaktan kaçmasına sebep olduğunuz gibi öğrendiklerini tekrar etmemesine neden olursunuz. Bu bağlamda velinin yapabileceği en güzel şey ödevin yapılmasında çocuğuna yol göstermek, bu konuda gerekli imkanları ona sağlamak olacaktır.

Ø  Ödev yapmada karşılaşılan en büyük sorun televizyon seyrinin aşırıya kaçırılmasıdır. Aile televizyon seyrederken çocuktan ödev yapmasını beklemek yanlıştır. Ödev zamanında aile bireylerinin hep beraber televizyon seyrini bırakması en doğru yoldur. 

Ø  Okula yeni başlayan çocuklarda okul kurallarına uymada zorluk yaşadıkları görülür. Bu zorluğun sebebi evde uyulması gereken kuralların olmaması olabilir. İlk defa kurallarla karşılaşan çocuk okul kurallarına uymada zorluk çeker.Hem evinizin düzeni hem çocuğunuzun okula alışmasına yardımcı olmak için evinizde bazı kuralların olmasına ve bu kurallara uyulmasına özen gösterin. 

Ø  Çocuğunuzu okuldaki başka öğrencilerle mukayese etmeyin. Bu çocuğun kendine olan özgüvenin zedelenmesine ve okuldan soğumasına neden olur. 

Ø  Çocuğunuz okuldan geldiğinde okulda neler yaptığı hakkında onunla konuşun.Bu sayede çocuğunuzun okulla alakalı problemleri varsa onları tespit edebilir, problemlerin halledilmesi konusunda ona yardımcı olabilirsiniz. 

Ø  Çocuklarınızın sizi taklit ettiklerini unutmayın. Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz davranışları ona ilk önce siz göstermelisiniz. Kitap okunmayan bir evde çocuğun kitap okumasını beklemek,televizyon seyredilen bir ortamda çocuğunuzun ödev yapmasını beklemek yanlış olur.Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız sizin yapacağınız en etkili yol “al eline kitabı oku “demektense elinize bir kitap alıp okumak ona lisanı halinizle örnek olmak olacaktır.Bunun için evde gerekirse bütün aile fertlerinin katıldığı kitap okuma saatleri oluşturabilirsiniz.  

Ø  Çocuğunuza uygun bir çalışma odası ve kitaplık oluşturun. Kendisine ait bir çalışma odası olan bir çocuk odasında çalışma isteği duyacaktır. Kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında yukarda bahs ettiğimiz konulara ek olarak ona bir kitaplık oluşturmayı sayabiliriz. Çocuğunuza setler halinde kitaplar almaktansa kitabını bitirdikçe yeni kitap alınması bu kitaplarla kitaplığının doldurulmasının istenmesi, kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasına etki eden başka bir unsur olabilir.

 Ø  Bazı aileler çocuklarının başarısı için çocuğun oyun oynamasına engel olurlar. Hatta çocuklarını evden dışarı çıkarmayan velilerle bile karşılaşabiliyoruz. Halbuki bu çok yanlış bir davranıştır. Çocuğun çocuk olduğunu, oyun oynamaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Çocuğunuz okuldan geldikten sonra belli bir miktar dinlenmesine izin verin. Ödevlerini dinlendikten sonra yaptırın.  

Ø  Çocuğunuzu fazla sıkmayacak ders programları yapın. Bu programlara uymasını sağlayın. Televizyon seyretme saatinde tv seyrettirin,oyun oynama saatinde oyun oynatın.Ders saati geldiğinde ise bundan taviz vermeyin.Tv seyretme konusunda ise seçici olmayı unutmayın. 

Ø  Eğer çocuğunuzu okulun başladığı ilk günlerden itibaren ders programı çerçevesinde hareket ettirirseniz iler ki dönemlerde planlı programlı hareket eden bir kişi olarak yetiştirebilirsiniz. Nede olsa ağaç yaşken eğilir.  

Ø  Çocuğunuza mutlaka kahvaltı yaptırarak okula gönderin. Yeterli besini alamayan çocuk derste acıkır. Dikkatini derse veremez. 

Ø  Çocuğunuzun gece yatış saatlerine mutlaka dikkat edin. Erken yatan çocuk dinlenmiş bir vücutla dinç bir şekilde okula gider. Derslerini daha iyi dinler ve anlar. 

Ø  Çantasını haftalık ders programına göre hazırlamasına yardımcı olun. Birçok öğrenci ders programına dikkat etmediğinden bütün kitaplarını okula götürür. Boşu boşuna amelelik ederler. Eğer çocuğunuz küçükse ağır çantaları taşımak gelişim halinde olan bedenlerine zarar verir. 

Ø  Her şeyden önemlisi eğer çocuğumuz var ve iyi yetiştirmek istiyorsak eğitimle alakalı kitaplar alıp okumayı ihmal etmemeliyiz. 

Serkan Kurt

Eğitimci-Yazar

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 
Sonraki >

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Kimler Sitede
Şuanda 2 misafir bağlı
 
FORD FEKA MİNİBÜS
 
 
 
KELLE KOLTUKTA İŞ YAPMAK
 
 
Habil Kahraman
 
KAYBOLAN DEFTER
 
 
 
ÇOCUK PADİŞAHLAR
 
 
 
YOL HARİTASI
 
 
Yusuf Kurt
 
KÖYDE YAŞAM
 
 
Serkan Kurt
 
ÇOCUĞUN OKULDAKİ BAŞARISI İÇİN ANNE BABALAR NELER YAPABİLİR
 
 
Canakkale Hava


   Home  Print  @ Contact Top