Anasayfa  
 www.celikguru.com  
Home    Print    Bookmark
Anasayfa
Çelikgürü Köyü
Köyümüz
Geleneklerimiz
Köyümüzün İlkleri
Ziyaretçi Defteri
Forum
Canlı Yayın
Foto Galeri
Videolar
Arama
Haberler
Şive ve Yerel Ağız
Duyurular
Cemiyet Takvimi
Cemiyet Daveti
Dünyaya Gelenler
Vefat Edenler
Hatim Grubu
Son Dakika

ÇOCUK PADİŞAHLAR Yazdır E-posta
Cuma, 23 Kasım 2012
                               ÇOCUK PADİŞAHLAR

                Yazımın başlığını gören herkes bir tarih yazısı sanabilir. Herhangi bir konuda tarih yazmaya heves etmedim; lakin Osmanlı Devletinde Çocuk Padişahlarda olmuştur. Bizim bu başlıktan meramımız evlerimizde yetiştirdiğimiz Padişahlar/Sultanlarla alakalıdır.

                Son on yıldır Avrupa Devletlerinin eğitimcileri, Çocuk Merkezli Eğitimi savunurken ; Çocuk Merkezli Hayatın oluştuğunu yazıyorlar. Çocuk Merkezli Eğitim(Titiz.1998), eğitimde çocuğun bildiğinden yola çıkarak yeni öğretiler kazanmasını sağlayan bir yaklaşımdır .Çocuk Merkezli Hayat ise her şeyi çocuk için yapmaya veya çocuğun her istediğini yapan bir yaklaşımdır. Bunlar çok farklı yaklaşımlardır.Biz bu yazımızda Çocuk Merkezli Hayattan bahsedeceğiz.

                Dünyaya gelmesiyle büyük bir mutluluk duyduğumuz ; evladımız,canımız..İlk ses çıkarmaları,ilk debinimleri,ilk sıralamaları,ilk dişinin çıkması,ilk ………….vs. vs.Bunlar çok heyacan vericidir.Dil öğrenme ve yaşadığı çevreyi tanıma isteği ile sürekli sorular sorar.Yarım yamalak konuşmalar.Fakat biz hep doğrusunu söylüyoruz.Kelimeleri sevimli bir şekilde bile yanlış söylese biz hep sabırla doğrusunu öğretiyoruz.Yürüme çalışmaları ve sürekli hareketlilik sıraları başlar.Bundan sonra çocuk parkları, lüneparklar…Heyacan dolu trambolinler,atlı karıncalar,yeni oyuncaklar…..Bunlar yaşanmalı..Bunlar yaşanmalı…

                İlk sınıflar(anaokulu),ilkokul ve okuma yazma çalışmaları başlıyor.Bunlar hep adrenalin gerektiren olaylar.Tam işler yolunda giderken asla “ YOK “ öğretimeme yanlışı geliyor.Bizim zamanımızda yoktuyla başlayan,çocuğum mağdur/mahrum  olmasın ile biten sözler.”Ne istersin Paşam” veya “Ne arzu edersin Prensesim”le  başlayan çocuğu zorla mutlu etme çabaları bitmek tükenmek bilmez.Her akşam işinden yorgun,argın evine gelmeye uğraşan vatandaşım çocuğu için ya bir markete yada bir oyuncakçıya uğrar.Zor zahmet kazandığı paranın bir kısmıyla her akşam çocuğuna bir şeyler götürmeye çalışır.Hafta sonlarını çocuğuna göre ayarlar.Çocuğu olmadan gitmez. Önemli bir iş de olsa, en önemli işi evladıdır.

                “Herkes evladının kölesi olmuş.” (N.ÇİFTÇİ)Bu sözü annem söyledi.Neden böyle dedin? dedim.Dedi ki ,parka torunumu götürmüştüm.Koca koca adamların evladını sevip parka gelmesi çok hoşuma gitmişti.Fakat bir süre sonra birine acil bir telefon geldi.Hararetli hararetli konuştu.Gitmesi lazımmış.Bir iş arkadaşı, kaza geçirmiş.Fakat bir türlü, oğlunu, eşine bırakıp gidemedi.Yanağını öptü, olmadı.Elini öptü, olmadı.İzin istedi, yalvardı olmadı.

                Çocuk Merkezli Hayat yaşayanlar işi daha da azıtıp, çocukları ne yaparsa yapsın haklı görüyorlar.Üniversite kazanan çocukları bile olsa hemen evleri satıp çocuklarının peşine takılıyorlar. İşte Çocuk Padişah yetiştirmenin ideal yolları bunlardır.Sonra şunları duyuyoruz.”Şimdi ki çocuklar doyumsuz.Ne yaparsan,ne alırsan mutlu olmuyorlar. Vb.Çocuğun her istediğini yaparsak; çocuk bizi rol model kişi kabul edeceğine,Dünya da kendi peşinden koşulduğu için kendinden daha önemli bir insan olmadığını keşfedecektir.İşte bir Çocuk Padişah yetiştirdik hayırlı olsun.Yarın kendini her şeyin sahibi sanacak, karşısında ki insanları kul köle görecek.Sınırsız eğlence için herşeyi yapacak…Eğlenemediği zamanda sınırsız öfkelenecek..Kendisiyle bir hayat paylaşmak isteyeni bile Hayal Dünyasındaki Sarayının hizmetlisi sayacak.Kendisi mutlu olamayacak ve mutlu edemeyecek. Şükredemeyecek ve şükrettirmeyecek…

                Şimdi yazımı buraya kadar sabırla okuyan okuyucularım deyecek ki; Ya bu çocuğa hiç mi bir şey almayalım? Hiçbir isteğini mi yapmayalım? Yapalım tabii..Çocuk bizim canımız.Belirli aralıkla yapalım.Çocuklarımızı hayatımızın merkezine almayalım.Onlar bizi örnek alacaklar.Buna müsaade edelim.Hep onları mutlu etme çabasıyla şaşkın şaşkın başlarında dinelmeyelim.

                Çocuklarımız bu hayatta ,trafik tabelalarını tanımayan sürücüler gibidir.Onlara hayat yolunu tabelalarının anlamını öğretelim.Nerede nasıl davranacaklarını, bıkmadan yılmadan defalarca anlatalım.Onların başarıları için yanlarında olalalım.Yanlış yapsalarda yanlarında olalım.Fakat yanlış yaptıklarında özür dilemesinide öğretelim.Dünyada hiç kimse sınırsız imkanlara sahip değildir.Bunun için “VAR” I  “YOK”U öğretelim.Haksızlıklar karşında durmayı, haksızlık ettiğinde ise özür dileyip susmayı öğretelim.

                Siz çocuklarınıza çok iyi bir örnek olursanız istediğiniz çocukları yetiştirirsiniz.İyi bir kitap dostu, hayatımda hiç çocuklarına  kitap oku demez.Boş zamanlarımda kitap okurken gören çocukları da her gün yatmadan mutlaka elli sayfa okurlar.

                Size de, gönlünüzdeki çocuğu yetiştirmenin dileğiyle, hoşcakalın.Sevgiyle,saygıyla kalın.

  Eğitimci-Yazar

Bedri ÇİFTÇİ

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 
Sonraki >

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Kimler Sitede
 
FORD FEKA MİNİBÜS
 
 
 
KELLE KOLTUKTA İŞ YAPMAK
 
 
Habil Kahraman
 
KAYBOLAN DEFTER
 
 
 
ÇOCUK PADİŞAHLAR
 
 
 
YOL HARİTASI
 
 
Yusuf Kurt
 
KÖYDE YAŞAM
 
 
Serkan Kurt
 
ÇOCUĞUN OKULDAKİ BAŞARISI İÇİN ANNE BABALAR NELER YAPABİLİR
 
 
Canakkale Hava


   Home  Print  @ Contact Top