Anasayfa  
 www.celikguru.com  
Home    Print    Bookmark
Anasayfa
Çelikgürü Köyü
Köyümüz
Geleneklerimiz
Köyümüzün İlkleri
Ziyaretçi Defteri
Forum
Canlı Yayın
Foto Galeri
Videolar
Arama
Haberler
Şive ve Yerel Ağız
Duyurular
Cemiyet Takvimi
Cemiyet Daveti
Dünyaya Gelenler
Vefat Edenler
Hatim Grubu
Son Dakika

DUYGULANDIRAN AÇILIŞ Yazdır E-posta
Cumartesi, 09 Kasım 2013

DUYGULANDIRAN AÇILIŞ

29 Ekim 2013 Salı günü Cumhuriyetin 90. Yılında “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” kutlamalarını daha bir anlamlı kılan önemli bir olaya şahitlik ettik. O da, Asya ile Avrupa’yı deniz altından birleştiren “Marmaray”ın açılış töreni idi.

Açılış programını televizyondan izlerken şahsen zaman zaman duygulandım ve gözlerim doldu. Daha önce İstanbul boğazı üzerine iki köprü yapıldı. Üçüncüsü olan Yavuz Sultan Selim köprüsünün çalışmaları devam ediyor. Şu an hizmet veren iki köprünün açılışlarında bu kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum.

Olmaz denilen, hayal olarak görülen bir çok şeyin azim ve kararlılıkla yapılan çalışmalar sonucu nasıl gerçekleştiğinin bir ispatıdır “Marmaray”.

Sultan Abdülmecid ve II. Abdülhamit Han tarafından düşünülen ve üzerinde çalışılan bir projenin, 153 yıl sonra gerçekleşmesidir“Marmaray”.

Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürüterek Haliç’e indirmesi ne ise, denizin dibinden yolcu treninin yürütülmesi ve dört dakika gibi kısa bir zamanda boğazın geçilmesi de en az onun kadar önemlidir. Bu önemli başarıya imza atarak bu millete bu mutluluğu ve sevinci yaşatanlar ancak tebrik edilir, takdir edilir.

Nasreddin Hocaya çocuklar bir oyun oynamak isterler. Onu ağaca çıkarıp ayakkabılarını saklayacaklardır. Hocaya bir ağacı gösterip:

“Hocam! Bu ağaca çıkabilir misin?” diye sorarlar. Hoca da “çıkarım” deyince,

“İnanmayız, çıkta görelim” diyerek hocaya gaz verirler…

Hoca bu işte bir oyun olduğunu sezer ve ayakkabılarını çıkarıp kuşağının arasına sokar ve ağaca tırmanmaya başlar… Çocuklar telaşla,

“Hocam ayakkabılarını neden yerde bırakmıyorsun?” derler. Hoca da:

“Belki yukarıdan yol bulurum” karşılığını verir.

İnsanlar yukarıdan yol buldu, uçakla yürüyüp gittiler. Bu ülke insanına hizmeti gaye edinmiş şu andaki yöneticilerimiz, denizin dibinden yol buldular (yaptılar) Treni geçirdiler. Tüp geçit ile inşallah otobüsleri de geçirecekler.    

“Asrın projesi” olarak değerlendirilen bu hizmetin mimarlarına daha bir çok önemli hizmeti hayata geçirebilmeleri için Yüce Allah, güç ve kuvvet versin. Allah, Yar ve yardımcıları olsun. İşlerini kolaylaştırsın, yollarını kesmek için hazırlanan engelleri kaldırsın.

Bir diğer duygulandıran olay, Merve Kavakçıdan sonra ilk defa bayan milletvekillerinden üçünün Meclis çalışmalarına başörtüsü ile katılma kararı alması. Bu karar karşısında ana muhalefet partisi CHP’nin dışında diğer partilerin olumlu yaklaşım sergilemesi önemli.

Ana muhalefetin, nerede bir hizmet görse onun karşısına dikilmesi, ne zaman insanların beklediği bir düzenlemenin gerçekleştiğini görse ona karşı çıkıp muhalefetliğini ispatlaması ve bunu yaparken de çirkeflik olarak değerlendirilebilecek bir tavır sergilemesi, bu toplumun değerlerine ve bu ülkenin menfaatlerine ne kadar mesafeli olduklarını ortaya koymaktadır. Bu durum, Üstat Necip Fazılın şu beytini hatıra getirmektedir.

Zamanı kokutanlar, “mürteci” diyor bana, / Yükseldik sanıyorlar alçaldıkça tabana

Yol yapılmak istenir, karşı çıkarlar… “Kanal İstanbul” denilir, itiraz ederler… İstanbul’a 3. Hava Limanı, 3. Köprü denilir, uykuları kaçar… Başörtüsü denir, tansiyonları yükselir… İsminde “Halk” geçen bir partinin, halkın refah ve huzurunu temin için yapılan çalışmaların karşısında durması kolay anlaşılacak bir durum değildir.  

Ülkemizi birinci lige yükseltecek daha nice büyük projelerin gerçekleştiğini görebilmemiz ümidiyle…

Allah’a (c.c.) emanet olun…

Eğitimci-Yazar

Hüseyin Kahraman 

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 
< Önceki   Sonraki >

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Kimler Sitede
 
FORD FEKA MİNİBÜS
 
 
 
KELLE KOLTUKTA İŞ YAPMAK
 
 
Habil Kahraman
 
KAYBOLAN DEFTER
 
 
 
ÇOCUK PADİŞAHLAR
 
 
 
YOL HARİTASI
 
 
Yusuf Kurt
 
KÖYDE YAŞAM
 
 
Serkan Kurt
 
ÇOCUĞUN OKULDAKİ BAŞARISI İÇİN ANNE BABALAR NELER YAPABİLİR
 
 
Canakkale Hava


   Home  Print  @ Contact Top