Anasayfa  
 www.celikguru.com  
Home    Print    Bookmark
Anasayfa
Çelikgürü Köyü
Köyümüz
Geleneklerimiz
Köyümüzün İlkleri
Ziyaretçi Defteri
Forum
Canlı Yayın
Foto Galeri
Videolar
Arama
Haberler
Şive ve Yerel Ağız
Duyurular
Cemiyet Takvimi
Cemiyet Daveti
Dünyaya Gelenler
Vefat Edenler
Hatim Grubu
Son Dakika

YOL HARİTASI Yazdır E-posta
Pazartesi, 30 Aralık 2013

YOL HARİTASI

            Bilmediğimiz, yabancısı olduğumuz bir yere gitmek istediğimizde orayı bilen kimselerden bilgi alırız. Hangi ulaşım araçları gider. Ne zaman gider. Nereden gider, nerede durur, son durak neresidir, son duraktan sonra gideceğimiz adrese nasıl gitmemiz gerekir gibi bizi rahatlatacak yolculuğumuzu kolaylaştıracak bilgileri öğrenmek isteriz ve öğreniriz.

            Ama asıl vatanımız olan ebedi mekana, cennete kavuşabilmemiz ve oraya ulaşabilmemiz için ihtiyacımız olan bilgi ve donanıma sahip olma noktasında genel anlamda çok da istekli olmadığımız bir gerçek.

            Oysa o uzun yolculuğun şifreleri ve yol haritası elimizin altında. Allah, son peygamberi ve bizim peygamberimizi bunun için göndermiş. Peygamberimiz şu anda cismen aramızda değil. Ama onun sünneti ve Allahın kelamı olan Kuranı Kerim aramızda ve elimizin altında.

            Peygamberimiz, vefatına yakın “Size iki şey bırakıyorum, onlara sıkı sıkıya sarıldığınız müddetçe yolunuzu şaşırmazsınız. Onlar, Allahın kelamı Kuranı Kerim ve benim sünnetimdir” buyurarak biz ümmetini son kez uyarmıştır.

            Geçtiğimiz Pazartesi gününün akşamı Lapsekinin Çamlık Çay Bahçesindeki çadırda Namaz ve Kuranı Müslümanların hayatlarına sokabilmenin gayreti içerisinde olan, bunun için Türkiye içinde veya dışında bir çok yerde konuşmalar yapan kardeşlerimizden Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin Karaköy köyünden hemşehrimiz Ahmet Bulut kardeşimizin konuşması vardı. 

            Güzel ve verimli bir program oldu. Ahmet Bulut kardeşimiz, Kuran ile aramızdaki engellerin kaldırılması Kuranın metin ve mealinin mümkünse tefsirinin okunması gerektiğinin önemini verdiği değişik örneklerle anlatmaya çalıştı.

            Programa katılan dinleyicilerden birde söz aldı. 9 Aralık 2013 ten 9 Aralık 2014’e kadar bir senelik zaman içerisinde Kuranı Kerimin mealini en az bir defa okuma sözü.

            Gazeteci Abdurrahman Dilpak’ın Kuran mealini sonuna kadar okuyup bitirdikten sonra Nas Suresinin sonuna “Okudum, anladım ve kabul ediyorum Yarabbi!” notunu düştüğünü aktardı.

            Yapılan araştırmalarda Müslümanların yüzde doksanının evinde Kuranı Kerimin bulunduğunu ama okuyanların oranının az olduğunu hele hele meal ve tefsirinin okunmasının ise çok daha az olduğu gerçeği dinleyicilerin dikkatine sunuldu.

            Sahabenin Kuran öğrenimi, “on ayeti okuyor öğreniyor, anlıyor ve hayatında uyguluyor, sonra diğer on ayeti öğrenip anlamaya çalışıyor” şeklinde anlatıldı.

            Bizi ayakta tutacak olan ve hedefimize ulaştıracak olanın Kuran olduğu vurgusu yapıldıktan sonra Kurandan ayrı kalmanın şeytanın tuzağına düşmeyi ve şeytanın dostu olmayı beraberinde getireceği vurgusu yapıldı ve şu ayet meali hatırlatıldı.

            Kim Rahmân'ı zikretmekten gafil olursa, yanından ayrılmayan bir şeytanı ona musallat ederiz.” (Zuhruf Suresi: 36) Şeytanı dost edinenin gideceği yerin cennet olmayacağı her halde herkesçe malumdur. Ahmet Bulut kardeşimizden Allah razı olsun. Allah, gayretinin ve emeğinin mükafatını hesapsız olarak kendisine versin.

            Pusulasını kaybedenin yolunu bulması zor olduğu gibi, Hayat Kitabımız Kuranı Kerime sırtını dönen ve hükümlerini görmezden gelenlerin de hem bu dünyada hem de öbür dünyada işinin  kolay olmadığını bilmekte yarar var.

            Çünkü Kuran bize yani hayatta olanlara gönderilmiş. “Diri olanı uyarması ve kâfirler hakkındaki sözün hak olması için (Kur'an ona indirildi).” (Yasin Suresi: 70)

            Kuranı Kerim ile irtibatımızın güçlenmesi, Kuranı hayatımızın rotasının belirleyicisi olması ümidiyle…

            Allah’a (c.c.) emanet olun…

 Eğitimci-Yazar

Hüseyin Kahraman

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 
Sonraki >

Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Kimler Sitede
Şuanda 2 misafir bağlı
 
FORD FEKA MİNİBÜS
 
 
 
KELLE KOLTUKTA İŞ YAPMAK
 
 
Habil Kahraman
 
KAYBOLAN DEFTER
 
 
 
ÇOCUK PADİŞAHLAR
 
 
 
YOL HARİTASI
 
 
Yusuf Kurt
 
KÖYDE YAŞAM
 
 
Serkan Kurt
 
ÇOCUĞUN OKULDAKİ BAŞARISI İÇİN ANNE BABALAR NELER YAPABİLİR
 
 
Canakkale Hava


   Home  Print  @ Contact Top